Wydarzenia
MAKOSZYN oraz OKOLICE - woj. Świętkorzyskie
Zagospodarowanie centrum Makoszyna
OPIS PROJEKTU
Celem projektu jest zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców, zwiększenie integracji społeczności wsi oraz wzrost atrakcyjności Makoszyna dla obecnych i potencjalnych mieszkańców, turystów, inwestorów poprzez zagospodarowanie centrum miejscowości.
W ramach inwestycji powstały ciągi pieszo jezdne tj. chodniki przy ośrodku zdrowia i boisku sportowym, wyremontowano drogę dojazdową do szkoły oraz wybudowano dwa parkingi samochodowe (przy ośrodku i boisku) oraz drogę wewnętrzną umożliwiającą dojazd z drogi gminnej do ośrodka zdrowia.
Zakupiono i zamontowano krzesła stadionowe przy boisku sportowym, a dla wygody sportowców i kibiców wykonano dodatkową furtkę w południowo-zachodnim narożniku ogrodzenia boiska.
Powstał również w pełni wyposażony i ogrodzony plac zabaw dla najmłodszych. Rozlokowano ławki typu parkowego. Została uporządkowana i zagospodarowana zieleń niska i wysoka. Projekt obejmował również oświetlenie terenu (lampy typu parkowego) w tym oświetlenie boiska (lampy typu stadionowego). Prace wykonał Zakład Usługowo - Handlowy „TOMBET" Tomasz Gwóźdź z Kielc, natomiast nadzór inwestorski nad inwestycją sprawował Zakład Obsługi Inwestycji EKO INWEST Krystyna Wiorek z Kielc. Roboty budowlane trwały od 09.11.2009 r. do 31.05.2010 r.
W załączmiku poniżej prezentujemy bardzo ciekawy materiał dotyczący inwestycji w Makoszynie, jakie zostaną poczynione w najbliższych latach oraz jakie już zostały dokonane, zapraszamy do lektury.
Z archiwum:
W Makoszynie narodziła się nowa świecka tradycja – FESTYN RODZINNY.
Pierwszy premierowy Festyn w Makoszynie odbył się 21 czerwca 2009 roku. W programie imprezy były m.in.: występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej, pokaz tańca, rodzinne gry i zabawy sportowe, gościnny występ zespołu „Chichoty”, konkurs na „Drzewo genealogiczne”, dyktando rodzinne, występ zespołu „Makoszyńskie Przepióreczki”. Gościem imprezy był Marcin Perz, członek Zarządu Województwa.
Druga edycja Festynu miała miejsce 30 maja 2010 roku - przy pięknej, słonecznej pogodzie.
Festyn Rozpoczął się o godz. 12.00 Mszą Świętą, którą odprawił ks. Roman Fodymski. Oprócz licz- nie zgromadzonych mieszkańców oraz dzieci, na uroczystości przybyli też przedstawiciele władz województwa i gminy na czele z wójtem — p. Sławomirem Kopaczem, którzy wzięli udział w otwarciu i poświęceniu naszego nowego, pięknego i kolorowego placu zabaw. Po oficjalnych uroczy- stościach na scenie przed szkołą zaprezentowali swoje programy artystyczne uczniowie naszej szkoły , zespół ludowy „Makoszyńskie Przepió- reczki”, kapela ludowa z Makoszyna i zespół „Sabat” z Belna. Śpiewano rodzinne piosenki, tańczono, rozweselano publiczność bajkami, ka- baretami, a na koniec przeniesiono wszystkich w świat starożytnych greckich bogów i bohaterów. Każdy rodzic otrzymał od swo- jego dziecka własnoręcznie wykonany upominek. Dla uczniów przygotowano poczę- stunek w szkole oraz prezenty. Dzieci, które bardzo licznie przybyły na festyn, mogły cieszyć się z wielu ciekawych atrakcji m.in. z trampoliny i zjeżdżalni. Miały się odbyć jeszcze rodzinne rozgrywki sportowe, ale zostały odwołane, ze względu na złą pogodę. Na koniec rozpalono wielkie ognisko i każdy mógł upiec sobie kieł- basę oraz zjeść ciasto przygotowane przez rodziców.
W 2009 roku zostało oddane do użytku boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej w Makoszynie. Boisko ma wymiary 48m x 30m. W jego skład wchodzą: boisko do piłki ręcznej o wymiarach 38m x 18 m, dwa boiska do koszykówki o wymiarach 26m x 14 m oraz boisko do siatkówki 18m x 9m. Gmina Bieliny pozyskała środki na budowę boiska z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Boisko znajduje się przy szkole Podstawowej w Makoszynie. Pierwszeństwo korzystania z niego maja uczniowie. Przed skorzystaniem z niego osoby postronne są zobowiązane okazać się dowodem tożsamości. Warunkiem korzystania z boiska jest posiadanie odpowiedniego obuwia sportowego. Boisko czynne jest w dniach: wtorek, czwartek, piątek, sobota, niedziela w godzinach 15-18. Klucze dostępne są u pana Józefa Michalskiego, tel. 698 891 392
10 września 2009 w Bielinach odbyło się uroczyste oddanie do użytku dróg gminnych wyremontowanych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Dzięki przygotowanemu projektowi „Remont dróg gminnych w celu stworzenia spójnego układu komunikacyjnego w obrębie drogi krajowej Nr 74 i drogi wojewódzkiej Nr 753" nową nawierzchnię otrzymały odcinki: ul. Starowiejska w Bielinach, Makoszyn - Zamłynie i Makoszyn - Boskowiny, Huta Nowa - Folwark, Lechów - Węgliska i Lechów - Orłowiny. Koszt inwestycji wyniósł prawie 1,5 miliona złotych.
W uroczystym otwarciu „schetynówek" - bo tak potocznie nazywane są drogi budowane w ramach tego programu (od nazwiska wicepremiera i szefa MSWiA Grzegorza Schetyny) uczestniczyli: przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z wicemarszałkiem Zdzisławem Wrzałką, władze gminne, wykonawcy projektu, mieszkańcy. Uroczystość uświetniła kapela Koła Gospodyń Wiejskich „Makoszyńskie Przepióreczki".
To nieprawda, że minął już bezpowrotnie świat czarownic, wiedźm, odmienic, topielic, diabłów, biesów, czartów, płanetników, czyli duchów chmur deszczowych i gradowych, latawców...
W gminach leżących w Górach Świętokrzyskich wiele krąży legend i podań, tych z czasów dawnych - jak i tych bliższych teraźniejszości. Mieszkańcy gmin położonych wokół Łysej Góry pragną ożywić te legendy, proponując turystom udział w atrakcyjnych grach terenowych, podczas których turyści będą mogli spotkać na szlaku postaci z legend. Uczestnicy gier mają do wykonania określone zadania, dostają do ręki mapę z zaznaczonymi miejscami, które muszą odwiedzić, a napotykane po drodze postaci z legend pomagają albo przeszkadzają im w dotarciu do celu podróży i wykonaniu wszystkich zadań. Na szlaku czekają ożywione postaci z legend świętokrzyskich oferując moc wrażeń, zabaw i atrakcji. Gry terenowe są na pewno wspaniałą formą zabawy na czarownym łonie natury, a także integracji uczestników. Wszystko toczy się w malowniczej scenerii najpiękniejszych pasm Gór Świętokrzyskich.
Scenariusze naszych gier terenowych i Kraina Legend świętokrzyskich wpisują się w legendy i podania ludowe związane z Górami Świętokrzyskimi.
W roku 2006 odbyły się już dwie premiery gier terenowych: ?Tropem bandy zbója Kaka? (22 kwietnia) i ?Pod urokiem czarownicy: wyprawa po ziele świętego Jana? (23 czerwca).
Gra - Tropem bandy zbója Kaka
Wiły wołające o pomoc, biesy śmiejące się złowieszczo, czarownice pląsające uwodzicielsko w kolorowym dymie, przyjaźnie nastawieni zbóje z bandy Kaka wyskakujący znienacka ze swego leśnego szałasu,
Południca, bogini Mokosz, strudzony drwal, któremu można było pomóc rąbiąc drwa ? takie atrakcje czekają na uczestników gry terenowej ?Tropem bandy Zbója Kaka?. Mnóstwo pozytywnych emocji śpiewem modlitwy po łacinie wywołują wśród uczestników mnisi-eremici, którzy zgodnie z legendą wskazują wędrowcom dalszą drogę. Dalej na graczy czekają okrutne biesy, które więzią wiły. Trzeba użyć nie lada forteli, żeby udzielić pomocy niewiastom. W zamian za uwolnienie wiły podpowiadają uczestnikom jak można uniknąć uroku Południcy ? demona przyrodniczego.
W gęstych zaroślach czekają też na wędrowców zielarki, które przyrządzają magiczny wywar. Jeśli uczestnikom uda się go zdobyć, mogą wykorzystać go w dalszej grze. Żeby nie było tak sielsko w lesie czeka też banda zbója, która wyskakuje znienacka na turystów. Piski dziewcząt porywanych przez zbójów niesie się po całym lesie? Mężczyźni muszą z kolei zmierzyć się z uwodzicielskimi czarownicami, które próbują użyć mniej siłowych sposobów, żeby ich pokonać.
Pod urokiem czarownicy: wyprawa po ziele świętego Jana
Gdzie rośnie ziele świętego Jana? Kto potrzebuje zioła, żeby za jego pomocą zaszkodzić ludziom? Co spotka wędrowców w szałasie strachu? Po czym poznać wiek biesa? Jaki sposób na rozpalenie uczuć radzi bogini płodności i seksualności? Co uchroni ludzi przed urokiem czarownicy? Tylko odważnym polecamy udział w grze terenowej ?Pod urokiem czarownicy ? wyprawa po ziele świętego Jana?.
Żeby się ustrzec przed ?urocznym okiem? czarownic, kobiety muszą postarać się o wianek. Biada im, jeśli ulegną postaci, która czyha na szlaku na ten ich ?skarb?. Spotkać tu można również urokliwe dziewczęta i roznamiętnionych kawalerów, którzy tradycją nocy świętojańskiej wędrują parami do lasu w poszukiwaniu ziela miłośniczego łamiąc nakazy ludowej moralności. Chcąc przechytrzyć rozszalałe czarownice dziewczęta wiją wianki i puszczają na wodę owe symbole swej dziewiczej czystości i cnoty. Podpowiedzą i Państwu jak oszukać złowieszcze wiedźmy, żeby dotrzeć do celu wędrówki. Gracze, żeby nie ulec czarom i nie dać zawładnąć swoimi słabościami, muszą też zerwać czarodziejskie sakiewki, które czarownice porozwieszały w świętokrzyskiej kniei. Bogini płodności i seksualności pokaże jak rozbudzić męskie zmysły i przejąć władzę nad wybrankiem. Żeby uwolnić żonę drwala trzeba zmierzyć się ze swoim przerażeniem, bo Leszy i jego kompani uwięzili ją w ?szałasie strachu?. Trzeba też użyć nie lada forteli żeby zdobyć ziele strzeżone przez Leszego, bo on zna intencje ludzkie wobec puszczy i szkodzi albo pomaga ludziom. Zielarki ugoszczą Państwa wyjątkowym eliksirem o nieprzewidywalnym działaniu ? czy mają Państwo odwagę go skosztować? A czy nie brak Państwu fantazji, żeby określić wiek biesa po twardości ogona? Walkę o graczy stoczą dobre i złe moce, a jaki będzie finał tych zmagań, zależy od tylko od woli uczestników.
W Makoszynie u bogini Mokoszy w Miejscu Mocy? ? 1 września festyn podsumowujący sezon turystyczny - W Makoszynie znajdował się tam ośrodek kultu pogańskiego Makoszy, bogini płodności. Poganie wybierali na ośrodki kultu miejsca, które według ich wierzeń dawały moc życiową, siły witalne, energię. Impreza będzie miała charakter gry terenowej. Podczas niej zostaną odtworzone obrzędy związanych z kultem bogini płodności, zwyczaje i święta pogańskie - Szkoła Podstawowa w Makoszynie,1 września.
Organizacja gier na zamówienie dla zorganizowanych grup turystów (min. 20 osób) na indywidualnie ustalonych zasadach - szczegóły www.bieliny.pl.
MENU GŁÓWNE
Kalendarz
WYDARZENIA
* Zapraszamy na Imprezę Sylwestrową z muzyką z lat 70, 80 oraz 90.
Kontakt: sylwesterbieliny@gmail.com Więcej...